Z výzkumu: Zranitelnost evropských zemí závislých na ropě

Jsou evropské země závislé na ropě zranitelné? Geopolitické nerovnováhy, volatilita cen a výpadky v dodávkách zdůraznily energetickou bezpečnost jako prvořadý zájem pro evropské zákonodárce. V článku publikovaném prof. D. K. Nguyenem, který reprezentoval VŠE, a jeho týmem v akademickém časopise Energy Economics, byla hodnocena zranitelnost 16 evropských zemí, které jsou čistými dovozci ropy.

Za použití metody WRDDM (Weighted Russell Directional Distance Model) byla zkoumána dvě časová období (2013–2014 a 2014–2019), která pokrývají významné poklesy v cenách (surové) ropy (zahrnující významné události jako například ruská anexe Krymu v květnu 2014 a rok před pandemií Covid-19). Závěry odhalují různorodou míru zranitelnosti v důsledku specifických charakteristik jednotlivých zemí. Jako nejméně zranitelné země se ukázaly Slovensko, Česká republika, Švédsko, Francie, Nizozemsko a Španělsko. Naopak Maďarsko, Polsko a Portugalsko si v oblasti bezpečnosti dodávek ropy vedly špatně.

Čtěte dále o faktorech přispívajících k těmto výsledkům, metodice a omezeních tohoto inovativního přístupu k hodnocení zranitelnosti způsobené závislostí na ropě poskytujícího cenné poznatky pro tvůrce politik a další stakeholdery na: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140988324002226