Z výzkumu: Efektivita vysokoškolského výzkumu

Existuje korelace mezi efektivitou vysokoškolského výzkumu a tzv. good governance (tj. dobré vládnutí neboli řádná správa věcí veřejných)? Článek publikovaný dr. V. HOLÝM v akademickém časopise Operations Research Perspectives používající alternativní přístup v metodě data envelopment analysis (DEA) – metodou široce používanou v operačním výzkumu – použil data z oblasti akademického výzkumu vysokoškolských institucí, na která tento alternativní přístup aplikoval.

DEA je neparametrická metoda používaná k měření relativní efektivity jednotek s rozhodovacími pravomocemi, které převádějí vstupy na výstupy. Tato metoda již byla široce aplikována v zemědělství, vzdělávání, energetice, finančním sektoru, veřejné správě, zdravotnictví, zpracovatelském průmyslu, maloobchodu, sportu a v dopravním průmyslu. Výsledky ukazují, že proměnná Voice and Accountability, jeden z indikátorů good governance, má významně kladný dopad na efektivitu výzkumu.

Užité soubory dat obsahovaly počet publikací, citací a výzkumníků a vládní výdaje na výzkum a vývoj v 27 zemích EU mezi lety 2005 a 2020. Indikátor Voice and Accountability je tvořen možností a způsobem volby vládních činitelů, svobodou projevu, svobodou sdružovat se a svobodou sdělovacích prostředků.

Výsledky dále ukazují, že politická stabilita, kvalita regulatorního rámce, vláda práva (jeho vymahatelnost apod.) a kontrola korupce nemají významnou korelaci s efektivitou výzkumu. Čtěte dále zde: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214716024000101?via%3Dihub