Z výzkumu: Předpovídání nominálních směnných kurzů pomocí rámce DMA
Zlepšuje metoda dynamického průměrování modelů (DMA) přesnost prognózování směnných kurzů, zejména ve středním a dlouhém období? Ve studii publikované ve vědeckém časopise Heliyon představil Martin Časta za VŠE model dynamického průměrování pro předpověď měnových kurzů. Na základě dat devíti měnových párů (AUD/USD, CAD/USD, CHF/USD, EUR/USD, GBP/USD, NOK/USD, NZD/USD, SEK/USD a JPY/USD) z posledních dvou dekád studie potvrzuje silnou predikovatelnost směnných kurzů ve středním a dlouhém období, přičemž překonává referenční model náhodné procházky. Krátkodobé předpovědi jsou však méně spolehlivé.
Dlouhodobé prognózy (dva až tři roky) dosahují výrazné přesnosti i při použití zjednodušených modelů. Přidání dalších proměnných sice zlepšuje přesnost, avšak s různou mírou vlivu. Studie rovněž naznačuje postupnou konvergenci měnových kurzů směrem k fundamentálním hodnotám v průběhu času, případně alespoň jejich konvergenci ke střední hodnotě. Krátkodobé predikce však zůstávají obtížné.
Čtěte více o tomto novátorském přístupu, faktorech přispívajících k těmto výsledkům a příležitostech pro další výzkum zde:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844024151432?via%3Dihub