Z výzkumu: Dopady delší rodičovské dovolené

Jaký je dopad delší rodičovské dovolené na investice do lidského kapitálu dětí? Článek publikovaný v  akademickém časopise Journal of Population Economics zkoumal dopad prodloužené rodičovské dovolené v České republice, přičemž naši univerzitu při zkoumání této problematiky reprezentovala dr. K. KALÍŠKOVÁ. 

Tato studie ukazuje, že placená rodičovská dovolená, která byla v roce 1995 prodloužena až do 4. narozenin věku dítěte za účelem podpory zdravého vývoje dětí, vyústila v odkládání předškolní docházky, což má negativní dopady na dlouhodobé výsledky dětí. Dotčené děti ve svých 21–22 letech věku o 6 procentních bodů pravděpodobněji nestudují na vysoké škole a o 4 procentní body pravděpodobněji nejsou účastníky dalšího vzdělávání, zaměstnání či profesního vzdělávání (tzv. NEET). Tato studie je první, která poukazuje na dlouhodobé negativní dopady delší rodičovské dovolené. 

Autorky poukazují na to, že zatímco negativní dopad na vysokoškolské vzdělání je trvalý, dopad na neúčast ve vzdělání či práci (NEET) je krátkodobý. Reformou byly nejvíce negativně zasaženy děti matek s nižším vzděláním, jejichž pravděpodobnost studia na vysoké škole je snížena o 12 procentních bodů. Fakt, že negativně ovlivněny jsou především děti pocházející z horšího socio-ekonomického zázemí, naznačuje, že delší rodičovská dovolená ve skutečnosti může zvyšovat nerovnosti ve vzdělání a sociální a ekonomické nerovnosti. Čtěte dále na: https://link.springer.com/article/10.1007/s00148-024-01010-1