Z výzkumu: Může daňové určení pomoci zvýžit ochotu platit daně?
Tato studie se zabývá otázkou, do jaké míry lidé dodržují daňová pravidla a platí daně. Existují dva hlavní přístupy k dodržování daňových předpisů. První z nich, nazývaný „tax enforcement“ (vymáhání daňových předpisů), k problému přistupuje přes pravidla a tresty za neplacení daní a pravděpodobnost, s jakou bude člověk přistižen. Druhý přístup, „tax morale“ (daňová morálka), vyzdvihuje sociální normy a přesvědčení lidí o placení daní, například na základě spokojenosti s veřejnými službami.
V této studii autoři zkoumají nový koncept v rámci přístupu „tax morale“. Ten naznačuje, že pokud mohou daňoví poplatníci rozhodnout, jak bude vynaložena část jejich daní, budou více dodržovat pravidla jejich výběru. Tento takzvaný mechanismus „tax designation“ (daňového určení) byl dokonce implementován v některých zemích. V těchto zemích se mohou lidé rozhodnout poslat část svých daňových odvodů charitě nebo církvi podle svého výběru. Hlavním cílem tohoto schématu bylo zvýšit příjmy těchto neziskových organizací. Nedávný výzkum ovšem ukazuje, že to může dokonce povzbudit daňové poplatníky k ochotnějšímu placení daní.
Autoři doc. PhDr. Lubomír Cingl, Ph.D., Ing. Tomáš Lichard, Ph.D. a Ing. Tomáš Miklánek, M.A., Ph.D. testovali tuto myšlenku experimentem s různými typy českých daňových poplatníků (s živnostníky a zaměstnanci). Chtěli ověřit, zda možnost rozhodnout, kam půjde určitá část jejich daní, zvýší ochotu dodržovat pravidla výběru. Výsledky ukazují, že to nemělo zásadní vliv na živnostníky, zatímco u zaměstnanců to mělo malý pozitivní dopad. Jejich příjem je však často automaticky hlášen zaměstnavateli, což omezuje možnost daňového úniku. Další faktory, jako jsou jejich osobní hodnoty a ochota riskovat, hrají významnější roli.
Studie dostupná z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167268123003049