Workshop „CZARMA REGON Listopad 2024: Synergie mezi programy“ přinesl nové podněty pro sdílení znalostí a inovace

Praha, 6. listopadu 2024 – V prostoru Vysoké školy ekonomické v Praze a prostřednictvím online přenosu proběhl workshop pod hlavičkou CZARMA REGON s podtitulem „Synergie mezi programy.“ Setkání přilákalo více než stovku výzkumných manažerů, manažerek a zástupců institucí, kteří se zaměřili na propojení evropských výzkumných a inovačních (R&I) programů s kohezními fondy. Cílem bylo zvyšovat povědomí o možnostech spolupráce a hledat způsoby, jak zefektivnit inovace a lépe využít potenciál synergií mezi programy.  

V rámci setkání vystoupili přední odborníci na synergie a propojení výzkumných struktur v České republice i Evropské unii: 

  • Táňa Hálová Perglová představila práci podskupiny ERA Fora RIMA, která se zaměřuje na sdílení informací, dobrých praxí a mapování přístupů k synergiím mezi národními programy, programy kohezní politiky a unijními programy.  „Z mého pohledu je nejdůležitější otevřená, systematická a koordinovaná komunikace mezi všemi stakeholdery a také dlouhodobé plánování při vytváření programů zaměřených na výzkum,“ uvedla. 
  • Ondřej Hradil z Masarykovy univerzity přiblížil práci české neformální skupiny zaměřené na podporu synergií mezi programy a akcentoval praktické příklady využití synergických přístupů v praxi. „Rád bych na národní úrovni pochválil práci MŠMT, protože konkrétní příklady synergií v rámci výzev OP JAK MSCA, MSCA-COFUND a Teaming jsou pro české prostředí zcela zásadní,“ sdílel ve své prezentaci. 
  • Aneta Kučerová z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR nabídla vhled do aktuálních příprav programu FP10. „Do konce roku 2024 by MŠMT chtělo přijmout a zveřejnit poziční dokument ČR k FP10. Akcentujeme lepší koordinaci, sdílení informací a jednotný výklad pravidel,“ doplnila na závěr. 

Diskuze pak ukázala potenciál synergické spolupráce mezi výzkumnými a inovačními programy a kohezními fondy. Účastníci se shodli na potřebě rozšířit sdílení zkušeností mezi organizacemi a zvýšit transparentnost pravidel, která usnadní přístup k dostupným zdrojům. Významná pozornost by měla být věnována také praktickým příkladům, kdy synergie pomohla rychleji realizovat projekty v oblasti vědy a inovací a umožnila prostřednictvím pákového efektu větší zapojení českých institucí do projektů Horizon Europe. 

Jedním z konkrétních příkladů úspěšné synergie je také nový projekt Horizontu Evropa, který na VŠE realizuje Oddělení vědy a výzkumu ve spolupráci s Projektovou kanceláří od června tohoto roku. Koordinátoři projektu RIS4SEB Aneta Kašlíková a Jiří Hájek vyzvali posluchače, aby se zapojili do tvorby institucionálních strategií a doporučení pro tvorbu politik, které projekt slíbil vypracovat do r. 2027.Tyto výstupy projektu RIS4SEB by měly sloužit jako návrhy pro vylepšení nastavení pravidel poskytovatelů programů pro výzkum a inovace.   

O CZARMA REGON
CZARMA REGON je pravidelná akce pořádaná Českou asociací manažerů a administrátorů ve výzkumu, a navazuje na tradici pravidelných setkání zástupců grantových kanceláří výzkumných organizací, která se konají pravidelně každou první středu v měsíci již od roku 2011.