Přijímací řízení

Termíny přijímacího řízení

Celoškolský termín pro podání přihlášky je

od 1. dubna do 31. května 2025.

Fakultní termíny
Fakulta Další termíny pro podání přihlášky
FFÚ
FMV
FPH září/říjen 2025
FIS
  • do 31.8.2025
  • říjen – prosinec 2025
NF listopad – prosinec 2024
FM

Přesnější informace naleznete na stránkách jednotlivých fakult.

Pro uchazeče o vládní stipendium pak může být vypsán samostatný termín v únoru 2025 s nástupem do studia od zimního semestru 2025/2026. Termín pro podání elektronické přihlášky ke studiu na VŠE a zaplacení administrativního poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením je v takovém případě uveden na stránkách fakulty, ostatní podmínky jsou platné beze změny.

Termíny přijímací zkoušky

Každý uchazeč a každá uchazečka o studium v doktorských studijních programech musí skládat přijímací zkoušku.

Přijímací zkoušky se konají 17. června 2025.

Uchazeč/ka může z vážných důvodů písemně požádat o náhradní termín, který se uskuteční 11. září 2025. Náhradní termín se týká i všech, kteří plánují ukončit magisterské studium po datu přijímací zkoušky – uchazeč/ka informuje o této skutečnosti svou studijní referentku.

FPH tento náhradní termín v září nemá. Pokud uchazeč/ka plánuje ukončit studium po datu přijímací zkoušky, informuje o této skutečnosti svou studijní referentku.

Termín přijímací zkoušky na FIS, která má druhé kolo přijímacího řízení, probíhá ve stejném termínu jako náhradní termín, tedy 11. září 2025.

Fakulty, které pořádají také zimní kola přijímacích řízení pro programy začínající letním semestrem, mají přijímací zkoušky v listopadu/prosinci/lednu v závislosti na fakultě. Podrobnější informace se uvádějí v pozvánce k přijímací zkoušce, kterou najdete v rozhraní elektronické přihlášky nebo v e-mailu.

Uchazeči a uchazečky o vládní stipendium konají přijímací zkoušku v mimořádném termínu v únoru/březnu.

Forma přijímacího řízení

Před přijímací zkouškou uchazeč/ka

  • prokáže svoji totožnost a občanství občanským průkazem, popř. pasem,
  • předloží další náležitosti podle pozvánky k přijímací zkoušce.

Přijímací zkouška se obvykle skládá z:

  • odborné zkoušky,
  • zkoušky z cizího jazyka.

Odborná zkouška se koná formou rozpravy k problematice studijního programu, na který se uchazeč/ka hlásí. Posuzuje se přitom odborný zájem, znalost studijního programu a celková připravenost uchazeče/uchazečky k doktorskému studiu. Při odborné rozpravě se předpokládá úroveň znalostí v rozsahu státní závěrečné zkoušky z odpovídající hlavní specializace magisterského stupně studia na VŠE. Informace o obsahu a literatuře podají studijní referentky pro doktorské studium příslušné fakulty.

Zkouška z cizích jazyků:

Doba trvání zkoušky cca 30 min. a její součástí je:

  1. četba odborného obecně ekonomického textu (15–20 řádek), sumarizace, obsah, případně překlad do češtiny.
  2. rozprava na téma odborné specializace uchazeče/uchazečky a jeho/jejího výzkumného zaměření.

FFÚzkouška z anglického jazyka (zkoušku z jiného světového jazyka z důvodu zaměření disertační práce může povolit na základě žádosti uchazeče/uchazečky děkan fakulty. O výjimku požádá uchazeč/ka nejméně dva týdny před termínem odevzdání přihlášky).

Znalost češtiny je u uchazečů s cizí státní příslušností ucházejících se o studium ve studijních programech v českém jazyce ověřována v rámci zkoušky z odborného předmětu.

FMV – Všichni uchazeči a uchazečky skládají zkoušku z anglického jazyka. Cizinci/cizinky a vládní stipendisté a stipendistky, kteří/které budou studovat v českém jazyce, skládají navíc v den přijímací zkoušky písemnou a ústní zkoušku z českého jazyka. Případné výjimky ve výběru jazyka, včetně odpuštění přijímací zkoušky z anglického jazyka u uchazečů a uchazeček o studium v anglickém jazyce, jsou v pravomoci děkana/děkanky fakulty, který/á rozhodne na základě písemné žádosti uchazeče či uchazečky.

FPH – Fakulta zkoušku z cizího jazyka od uchazeče či uchazečky nepožaduje. Odborná rozprava je však vedena v anglickém jazyce. Pouze cizí státní příslušník či příslušnice, který/á bude studovat studijní programy v českém jazyce, bude absolvovat odbornou rozpravu v anglickém a zároveň českém jazyce.

FIS – Fakulta zkoušku z cizího jazyka od uchazeče či uchazečky nepožaduje. Přijímací pohovor (odborná zkouška) je však veden v anglickém jazyce.

U cizí/ho státní/ho příslušnice/příslušníka (mimo občana či občanku Slovenské republiky), která/ý se hlásí ke studiu doktorského studijního programu v českém jazyce, bude přijímací zkouška probíhat jak v anglickém, tak v českém jazyce.

NF – V rámci přijímacího řízení vykonávají uchazeči přijímací zkoušku založenou na přijímacím ústním pohovoru o odborných zájmech a záměrech uchazeče z části v anglickém jazyce. Od uchazečů se očekává prezentace jejich projektů v anglickém jazyce před odbornou komisí. Součástí pohovoru je taktéž diskuse s návrhem tématu disertační práce.

Pro úspěch je klíčová výborná znalost zkoumané problematiky, zejména přehled o relevantních a aktuálních vědeckých článcích publikovaných v předních mezinárodních časopisech. Uchazeč/ka musí být schopen/schopna obhájit očekávaný přínos svého výzkumu a přesvědčit komisi o jeho realizovatelnosti. Diskuze během pohovoru probíhá částečně v českém a částečně v anglickém jazyce, aby byla ověřena schopnost vést odbornou diskusi v angličtině, což je nezbytné pro následné studium.

Uchazeč/ka s cizí státní příslušností, který/á bude studovat studijní programy v českém jazyce, bude skládat zkoušku z českého jazyka v rámci zkoušky z odborného předmětu (výjimku tvoří pouze uchazeči a uchazečky ze Slovenské republiky, kteří budou absolvovat přijímací pohovor (odbornou zkoušku) v anglickém jazyce).

FM – Fakulta samostatnou zkoušku z cizího jazyka od uchazeče či uchazečky nepožaduje. Odborná rozprava v rámci přijímacího pohovoru (odborná zkouška) je však vedena v anglickém jazyce. Uchazeč/ka s cizí státní příslušností, který/á bude studovat studijní program v českém jazyce, bude navíc muset prokázat v rámci přijímacího pohovoru aktivní znalost českého jazyka. Výjimku tvoří pouze uchazeči a uchazečky ze Slovenské republiky, kteří budou absolvovat přijímací pohovor (odbornou zkoušku) v anglickém jazyce.

Uchazeč/ka může z vážných důvodů písemně požádat děkana/děkanku fakulty o umožnění skládat přijímací zkoušku prostřednictvím videohovoru.

Hodnocení přijímací zkoušky

Odborná část zkoušky se hodnotí stupněm a slovním hodnocením. Jazyková část přijímací zkoušky se hodnotí stupněm.

Stupně jsou:

1 – výborně, 2 – velmi dobře, 3 – dobře, 4 – nevyhověl.

Pokud je uchazeč/ka z některé části přijímací zkoušky hodnocen/a stupněm 4 – nevyhověl, pak u přijímací zkoušky neprospěl/a.

O přijetí či nepřijetí uchazeče/uchazečky ke studiu rozhoduje děkan/ka a zároveň si vymezuje právo změnit v rozhodnutí o přijetí formu studia s ohledem na potřebu fakulty po konzultaci s garantem/garantkou programu.

Rozhodnutí o přijetí/nepřijetí k doktorskému studiu bude každé/mu uchazečce/uchazeči odesláno v souladu se zákonem o vysokých školách. Přijatí/é uchazeči/uchazečky obdrží rozhodnutí o přijetí do doktorského studijního programu, vč. rozhodnutí o formě studia a přijetí na katedru, dále pak pokyny pro zápis a zahájení studia.

Pokud nebyl/a uchazeč/ka ke studiu přijat/a výhradně pro nedostatek kapacity školitele/školitelky, platí výsledky přijímací zkoušky jeden rok ode dne jejího konání; tento uchazeč/tato uchazečka se může předepsaným způsobem přihlásit v příštím řádném termínu přijímacího řízení s žádostí o uznání úspěšně vykonané přijímací zkoušky.

Uchazeč/ka může požádat o přezkoumání rozhodnutí. Žádost se podává rektorovi prostřednictvím děkana/děkanky příslušné fakulty, který/á rozhodnutí vydal/a, a to do 30 dnů ode dne jeho doručení.

Uchazeč/ka, který/á byl/a přijat/a ke studiu v doktorském studijním programu, se stává studentem/studentkou doktorského studia dnem zápisu do studia.

Veškeré podmínky přijímacího řízení jsou dostupné v brožuře Informace o přijímacím řízení.