Obchodní a mezinárodní hospodářské právo

Cílem tohoto studijního programu je poskytnout studentům hlubší znalosti z obchodního práva a z právních disciplín úzce souvisejících s problematikou mezinárodních i vnitrostátních podnikatelských vztahů. Proto dominantními předměty tohoto programu jsou povinný kurz Obchodní právo a povinně-volitelné kurzy Právo obchodních korporací, Mezinárodní, evropské a srovnávací právo, Hospodářské a obchodní právo EU, Soutěžní právo a Právo duševního vlastnictví. Další právní předměty doplňující možný výběr pro studenty jsou koncipovány z hlediska postavení a funkcí podnikatele a rozšiřují tak pohledy na obchodní a mezinárodní hospodářské právo i z hlediska specializace jednotlivých učitelů katedry podnikového a evropského práva – školitelů studentů tohoto studijního programu. Právní předměty jsou stanoveny v kombinaci s předměty ekonomickými, a to jak teoretické základní ekonomické a metodologické předměty, tak i výběrem na další praktičtěji zaměřené ekonomické popř. politologické předměty. Vyjadřují se tím specifika tohoto studijního programu i vzájemné návaznosti práva a ekonomie. Zařazení zmíněných ekonomických a metodologických předmětů do studijního programu má zmíněný cíl a specifika naplnit a je vnímáno jako důležitý prvek, který při zpracování disertací zdůrazňuje ekonomické a společenské funkce práva.

Uchazeči o studium tohoto studijního programu mohou být nejen právníci, ale i absolventi vysokých škol s ekonomickým, technickým či humanitním zaměřením, pokud budou splňovat podmínky přijímacího řízení, tj. rozsah výuky práva na úrovni magisterského studia FMV VŠE v Praze hlavní specializace Podnikání a právo. Jejich pozdější uplatnění bude především ve vědecko-výzkumné sféře, dále v mezinárodních, politických a obchodních vztazích, u českých i zahraničních podnikatelských útvarů a také ve státní správě či v orgánech EU.

Hlavní důraz je kladen na zpracování disertační práce, která by měla odrážet specializaci doktoranda (obchodní korporace, závazky při podnikání, právo duševního vlastnictví, soutěžní právo, ochrana spotřebitele, insolvence, právo EU, finanční aspekty, mezinárodní právo hospodářské aj.), na samostatnost a kvalitu jejího zpracování (samostudium, odborná praxe, orientace v zahraničních pramenech) a na úspěšnou obhajobu navržených přístupů a závěrů.

 

Struktura předmětů pro studijní program Obchodní a mezinárodní hospodářské právo

  1. Předměty povinné
  • PRA910 Obchodní právo
  • SMS904 Kvalitativní metody v mezinárodních studiích
  1. Předměty povinně volitelné

Doktorand si na základě doporučení školitele volí jeden z uvedených ekonomických předmětů:

  • MIE911 Ekonomie (Mikroekonomie – Makroekonomie)
  • MAE911 Ekonomie (Makroekonomie – Mikroekonomie)
  • SE_906 Makroekonomie pro doktorské studium
  • SE_963 Mezinárodní ekonomie III – anglicky

Doktorand si na základě doporučení školitele volí jeden z uvedených metodologických předmětů, které po dohodě s katedrou SMSJM, která jejich výuku zajišťuje, budou pro studenty programu OMHP více zaměřeny na právní otázky:

  • SMS903 Vědecká práce a výzkum v mezinárodních studiích

Doktorand si na základě doporučení školitele volí jeden z uvedených právních předmětů:

  • PRA911 Právo obchodních korporací
  • PRA912 Mezinárodní, evropské a srovnávací obchodní právo
  • PRA913 Hospodářské a obchodní právo EU
  • PRA922 Právo duševního vlastnictví
  • PRA923 Soutěžní právo
  • PRA924 Právo informačních a komunikačních technologií
  • PRA926 Spotřebitelské právo ČR a EU
  • PRA927 Insolvenční právo v podnikání
  • PRA928 Finančně právní aspekty podnikání

 

  1. Předměty volitelné

– nabízené fakultou, popř. ostatními fakultami VŠE.

Po dohodě se školitelem si v této kategorii může doktorand zvolit další 1 až 3 předměty potřebné pro zpracování disertace (viz seznamy akreditovaných předmětů pro doktorské studium).

– cizí jazyky v rámci předmětů pro doktorské studium nabízené jazykovými katedrami.

Doktorand má možnost vybrat si tento předmět nad rámec studijních povinností.

 

Doktorand plní i další povinnosti v souladu se Studijním a zkušebním řádem Vysoké školy ekonomické v Praze a s Individuálním studijním plánem (v jehož rámci si doktorand zapisuje i Státní doktorskou zkoušku – v InSIS uvedena jako předmět 2SDZ Státní doktorská zkouška – a Obhajobu disertační práce – v InSIS uvedena jako předmět 2ODIS Obhajoba disertační práce).

 

Více informací na stránkách fakulty.