Mezinárodní studia a diplomacie

Cílem doktorského studijního programu Mezinárodní studia a diplomacie je prohloubení znalostí a osvojení klíčových kompetencí a dovedností potřebných k samostatné vědecké práci v této oblasti. Základní důraz je kladen na rozvoj dovedností a kompetencí k výzkumu mezinárodních vztahů a diplomacie, k jejichž nedílným součástem patří detailní znalost teorie, metodologie a standardních postupů vědecké práce. Současně program prohlubuje orientaci v aktuálních problémech mezinárodních vztahů a diplomacie, jakož i schopnost mezioborové analýzy globálních procesů.

Doktorský studijní program Mezinárodní studia a diplomacie připravuje špičkové odborníky v oblasti mezinárodních vztahů. Program je koncipován tak, aby absolventi získali pokročilé dovednosti a kompetence k samostatné vědecké práci v oboru a současně disponovali i komplexní znalostí soudobé teorie a praxe mezinárodních vztahů a diplomacie.
Po úspěšném ukončení studia jsou absolventi obeznámeni s principy vědecké práce, etikou a koncepcí vědeckého výzkumu, chápou principy vědecké metodologie, aplikují je při řešení konkrétních výzkumných témat a jsou schopni koncipovat nové metodologické postupy. Tyto znalosti, schopnosti a dovednosti nezbytné k samostatné tvůrčí činnosti a bádání prokazují doktorskou disertační prací.

Vzhledem k charakteru vědního oboru je v rámci studijního programu rovněž kladen důraz na vztah teorie a praxe, jakož i na interdisciplinární přístup a rozvíjení schopností mezioborové analýzy. Absolventi tak získávají zároveň znalosti mezioborového charakteru z jednotlivých oblastí mezinárodních vztahů a diplomacie (zejména politické a ekonomické, při zohlednění mezinárodněprávních, bezpečnostních, kulturních, ekologických a jiných aspektů), a to jak na vysoké teoretické úrovni, tak na úrovni aplikované.

Absolventi doktorského studijního programu Mezinárodní studia a diplomacie jsou připraveni pro výzkumnou práci v oboru mezinárodní vztahy a příbuzných disciplínách, pro analytickou a koncepční práci na špičkové expertní úrovni. Disponují zejména:

  • hlubokou a systematickou znalostí světového dění z mezinárodněpolitického a ekonomického hlediska, jakož i odborných přístupů, pojmů a kategorií, s jejichž pomocí je lze zkoumat a studovat;
  • hlubokou a systematickou znalostí klíčových ekonomických pojmů a kategorií a souvislostí mezi nimi v kontextu hlavních ekonomických teorií a ekonomických škol;
  • pokročilou dovedností sběru, třídění, zpracování a vyhodnocení zdrojů a dat o politických i ekonomických procesech v mezinárodním prostředí;
  • pokročilou schopností identifikovat mezery v aktuálním stavu poznání, formulovat výzkumné otázky, navrhovat postup výzkumu a zkoumat mezinárodněpolitické a ekonomické jevy, instituce, aktéry a ideje s využitím kvalitativních i kvantitativních metod a relevantního softwaru pro vědeckou práci;
  • schopností formulovat pro výzkum adekvátní publikační strategie a připravit základní typy odborných publikačních výstupů;
  • pokročilou schopností spojovat studium teorií mezinárodních vztahů s praktickými otázkami fungování mezinárodních institucí a jednání aktérů mezinárodní politiky a mezinárodních ekonomických vztahů, posoudit a zhodnotit odlišné intepretace mezinárodněpolitických a ekonomických jevů a své závěry odpovídajícím způsobem prezentovat a obhajovat v odborných rozpravách.

 

Struktura předmětů pro program Mezinárodní studia a diplomacie

  1. Předměty povinné
  • SMS903 Vědecká práce a výzkum v mezinárodních studiích
  • SMS964 Teoretické a metodologické přístupy v mezinárodních vztazích

 

  1. Předměty povinně volitelné

Doktorand si na základě doporučení školitele volí jeden z uvedených předmětů:

  • SMS904 Kvalitativní metody v mezinárodních studiích
  • STP915 Statistické metody pro vědecký výzkum

 

Doktorand si na základě doporučení školitele volí jeden z uvedených předmětů:

  • MIE911 Ekonomie (Mikroekonomie – Makroekonomie)
  • MAE911 Ekonomie (Makroekonomie – Mikroekonomie)
  • SE_907 Economic Analysis and International Comparisons

 Doktorand si na základě doporučení školitele volí dva z uvedených předmětů:

  • SMS901 Teorie a praxe zahraniční politiky
  • SMS951 Koncepce a realizace zahraniční politiky ČR
  • SMS963 Globalizace a globální sociokulturní změna
  • SMS965 Mezinárodní bezpečnost v době globálního terorismu a sílícího napětí na východní hranici NATO
  • SMS967 Mezinárodní systém: struktura, geneze, trendy
  • SMS970 Publikační činnost v mezinárodních studiích a diplomacii
  • SMS971 Diplomacie v měnícím se světě: teorie a praxe

 

  1. Předměty volitelné

– nabízené fakultou, popř. ostatními fakultami VŠE.

Po dohodě se školitelem si v této kategorii může doktorand zvolit další 1 až 2 předměty potřebné pro zpracování disertace (viz seznamy akreditovaných předmětů pro doktorské studium).

– cizí jazyky v rámci předmětů pro doktorské studium nabízené jazykovými katedrami.

Doktorand má možnost vybrat si tento předmět nad rámec studijních povinností.

 

Doktorand plní i další povinnosti v souladu se Studijním a zkušebním řádem Vysoké školy ekonomické v Praze a s Individuálním studijním plánem (v jehož rámci si doktorand zapisuje i Státní doktorskou zkoušku – v InSIS uvedena jako předmět 2SDZ Státní doktorská zkouška – a Obhajobu disertační práce – v InSIS uvedena jako předmět 2ODIS Obhajoba disertační práce).

 

Více informací na stránkách fakulty.