Aplikovaná informatika
Program Aplikovaná informatika se orientuje na výchovu teoreticky i prakticky připravených odborníků, kteří mají globální přehled o jednotlivých sférách informatiky, jsou schopni koncepčního uvažování při tvorbě a využívání informačních systémů a dokáží spojit věcné cíle a požadavky uživatelů systémů s možnostmi informačních technologií. Mezi základní témata na programu patří: vztah ekonomického prostředí a informatiky, IS/IT jako nástroj konkurenceschopnosti organizace, podnikové informační strategie, role systémových integrátorů, různé architektury IS/IT, outsourcing v oblasti informatiky apod., dále pak moderní metodiky vývoje softwaru (např. agilní přístupy) a pokročilé technologie zpracování dat (dolování vztahů z databází a z webu, integrace sémanticky popsaných dat atd.)
Doktorské studium je zaměřeno hlavně na kvalitní zpracování a obhájení disertační práce, ve které se spojují teoretické poznatky včetně znalosti světových trendů s poznatky praktickými. Vysoká odborná úroveň doktorandů je zajišťována zejména jejich systematickým zapojováním do vědeckých projektů kateder, zahrnujících mezinárodní spolupráci. Úspěšní absolventi mají možnost uplatnit se v rámci vysokých škol, velkých organizací, ale i ve veřejné správě. Vedle solidní znalosti konkrétních informačních technologií se vyznačují interdisciplinárním nadhledem, exaktním způsobem myšlení a schopností formulovat a řídit komplexní úlohy řešené v týmové spolupráci.
Struktura předmětů pro program Aplikovaná informatika
- Předměty povinné
- IT_910 Základy vědecké práce
- Předměty povinně volitelné
Doktorand si na základě doporučení školitele volí dva z předmětů vyučovaných informatickými katedrami (tj. s identy začínajícími „IT_“ (vyučuje KIT), „IZI“ (vyučuje KIZI) nebo „SA“ (vyučuje KSA), přičemž tato volba nezahrnuje propedeutické předměty IT_911 a SA_909, které jsou nabízeny jen jako volitelné, takto:
– jeden předmět vyučovaný jinou katedrou než tou, na které působí školitel doktoranda
– jeden předmět vyučovaný tou katedrou, na které působí školitel doktoranda (pokud školitel působí na některé informatické katedře)
Seznam předmětů, ze kterých se ve skupině povinně volitelných vybírá, je následující:
- IT_902 Architektury informačních systémů
- IT_904 Strategické řízení informačních systémů
- IT_905 Modelování pojmů
- IZI901 Teorie informačních a znalostních systémů
- IZI904 Metody získávání znalostí
- IZI905 Dobývání znalostí z databází — principy, příklady a trendy
- SA_902 Sociální aspekty informačních technologií
- SA_903 Řízení kvality informačních systémů
- SA_906 Systémy řízení bezpečnosti informací
- Předměty volitelné
– nabízené fakultou, popř. ostatními fakultami VŠE.
Po dohodě se školitelem si v této kategorii volí doktorand další 1 až 3 předměty potřebné pro zpracování disertace (viz seznamy akreditovaných předmětů pro doktorské studium). Může se jednat i o další předmět/y vyučované informatickými katedrami nad rámec těch, které byly doktorandem vybrány v rámci povinné volitelnosti.
– cizí jazyky v rámci předmětů pro doktorské studium nabízené jazykovými katedrami.
Doktorand má možnost vybrat si tento předmět nad rámec studijních povinností.
Doktorand plní i další povinnosti v souladu se Studijním a zkušebním řádem Vysoké školy ekonomické v Praze a s Individuálním studijním plánem zahrnujícím Opatření děkana FIS (https://fis.vse.cz/wp-content/uploads/page/579/Opatreni_2020_01.pdf).
V rámci Individuálního studijního plánu si doktorand zapisuje následující povinnosti ve formě předmětů:
- 4OPP Obhajoba projektu disertační práce
- 4DVC1 Vědecká činnost I
- 4DVC2 Vědecká činnost II
- 4SDZAI Státní doktorská zkouška
- 4MO Malá obhajoba disertační práce
- 4ODDP Obhajoba disertační práce